Erkekler’de İlk Cinsellik

Her şeyin bir ilki olduğu gibi her erkeğin de cinsel birleşim anlamında bir ilki vardır. Fakat her erkek bu ilki başarılı birşekilde atlatamaz Her şeyden önce biz Türk toplumu olarak cinsel bilgimizi doğru ve olması gerektiği gibi alamıyoruz .

Ailemizden almamız gereken cinsel bilgileri, arkadaş çevremizden, mahalledeki abilerimizden oradan buradan alıyoruz. Bunun sebeplerinin başında ailelerimizin de bilgisiz olmaları başrolü alıyor. Alınan sağlıksız bilgiler doğrultusunda hareket eden bir genç çoğunlukla ilk cinsel deneyimini malesef genel evlerinde yapıyor , belkide yapmak zorunda kalıyor.

Bu tecrübe onlar için genellikle başarısızlıkla belkide hayatlarının bundan sonraki dönemlerini etkileyecek şekilde travmatik şok yaşamalarına sebebiyet veriyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğitimsiz aileler ve eğitimsiz arkadaş çevresi ilk deneyimini yaşayacak olan kişi üzerinde bir baskı oluşturuyor bu baskı da onu ilk tecrübesini bir an önce yaşamaya sevk ediyor , bu mecburiyet kişiyi en kolay cinsel birliktelik yaşayabilecekleri yer olan genel evlere yönlendiriyor.

Taktir ederisiniz ki genel evlerde yaşanan birliktelikler oldukça sağlıksız oluyor , kısıtlı zaman , kötü belki de pis bir mekan , bir an önce sertleşmek ve boşalmak zorundasınız , belki sertleşme yaşayamıyorsunuz bunun baskısı oluyor, belki hemen boşalmak zorunda olduğunuz için bu psikoloji hayatınızın devamını da etkileyecek , bu baskıya maruz kalan genç hayatı boyunca bu baskıyı üzerinde hissedebilir.
Aslında her geçen zaman içerisinde gelişme kateden ülkemizde bu sıkıntı bu baskı git gide azalıyor, son belki on sene içerisinde genel eve gittim diyen genç sayısı yapılan araştırmalarda da gördüğümüz üzere azalma gösteriyor. Bu belki de sizin de tahmin edebileceğiniz üzere genel evlerin şekil değiştirmesinden kaynaklı da olabilir.

Eskiden resmi çalışan genel evler vardı şimdi belkide yasa dışı çalışan yerler var ve oralar tercih ediliyor ve biz de yapılan araştırmalarda yasa dışı olan bu eylemi söyleyemedikleri için tam doğruyu bulamıyoruz.

Birde bu duruma tamamıyla karşı çıkabilme iradesine ve özgüvenine sahip olan gençler var . Belki dini anlamda belkide hastalık bulaşır endişesi ile kesinlikle çok dikkatli olan belkide evlenene kadar bu eylemi yapmak istemeyen bakir bir şekilde evlenme taraftarı olan bilinçli gençlerimiz de var.
Bu tip baskılara maruz kalmış gençlerimiz kesinlikle ileriki yaşlarda sıkıntı yaşamamaları için profosyonel kişilerden yardım almalıdırlar. Bir psikolog bu anlamda kesinlikle işe yarayacaktır. İnsanlar cinsel sağlıksızlık durumlarında doktora gitmekten çekiniyor ama durumu kendi haline bıraktığımızda inanın bu tip sorunlar gitgide büyüyecek ve içinden çıkılamaz bir hale gelecektir.

Bir cevap yazın