Vücut sıvılarıyla kayganlaşan kondom geliştirildi

Amerikalı bilim insanları vücut sıvılarıyla kayganlaşan kondom geliştirdi. Yeni nesil kondomun, kondom kullanmak istemeyen insanları bile korunmaya teşvik edeceği düşünülüyor.

Bilim insanları cinsel ilişki sırasında kayganlaşan kondom geliştirildi. Bu yeni nesil kondomlar vücut sıvılarıyla bir araya geldiğinde kaygan bir sıvı salgılıyor. Üstelik 1000 penetrasyona kadar kayganlığını koruyor.

Boston Üniversitesi’nde yapılan çalışma kondomları çok daha cazip hale getiriyor. Kayganlık süresinin artmasıyla cinsel haz da artacağı için araştırmacılar, bu metodun kondom kullanımını da özendirdiğini düşünüyor. Böylece istenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir nebze önüne geçilebileceği ön görülüyor.

Araştırmacılar lateks kondomu ince bir kat suyla temas ettiğinde kayganlaşan bir maddeyle kapladı. Maddeyle kondom arasında oluşan güçlü kimyasal bağ kayganlık süresini uzatıyor. Aynı madde daha önce idrar sondalarında da kullanılmıştı.

Bilim insanları ürünü tene benzeyen bir yüzeye 1000 kez sürterek test etti. Böylece diğer kondomlara oranla ne kadar sürtünmeye neden olduğu anlaşıldı. Sonuçlar kendi kendine kayganlaşan kondomun, standart kondomlara oranla %53 daha az sürtünmeye neden olduğunu gösterdi. Ayrıca 1000 penetrasyona kadar kayganlığı devam ediyor. Buna karşın su bazlı kayganlaştıcılar sadece 600 penetrasyonda ıslaklığını kaybediyor.

Normal bir cinsel ilişkide ortalama 100-500 penetrasyon gerçekleşiyor. Bazı cinsel birlikteliklerde bu sayı çoğalabiliyor. Ortalama bir seks 5.4 dakika sürerken dakikada 19-100 penetrasyon gerçekleşiyor.

PembeNar Özel

Bir cevap yazın